Importy

Co se nevešlo do jiné kolonky.

Moderátor: Josef Soukal

Importy

Příspěvekod Luděk Urbanič v 16 led 2012 23:15

K založení tohoto tématu mně přivedla Zuzka Tinková - cituji:
viem, že ste tu asi všetci odporcovia importov

Myslím, že tento podle mně mylný názor vznikl z toho, že až na vyjímky se tu importy neobjevují - tou vyjímkou asi bude Slávkova "Fuji chery" http://www.bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=857
Docela by mně zajímalo, jak je kdo vnímá -co si o nich myslí, vlastní/nevlastní nějaký kousek?

Začal bych u sebe.
Můj vztah k nim ovlivnilo hlavně to, že jsem začínal před víc jak dvaceti lety a to samozřejmě nic takového neexistovalo. Po revoluci sice ta možnost s otevřením hranic byla, ale do rakouských a něneckých bonsai center se jezdilo hlavne na čumendu - málokdo měl na to si tam něco i koupit. V té době se začly objevovat i "bonsaje" v květinářstvích - původem z Holandska, ale pravděpodobněji z číny - odpudivý odpad, zbytky co už nikdo nechtěl ani v rakouských supermarketech, navíc za nehorázné peníze - pro porovnání: v tu dobu jsem koupil za 80 Kčs asi 70 cm vysokou minimálně 5 let starou plnokvětou bílou kamélii obsypanou květy a v tom samém obchodě nabízeli možná ani ne tak starou Serissu 20 cm vysokou, v kusu ztvrdlého jílu a misce s popraskanou glazurou za 900!!! - což mimochodem v té době byla necelá polovina mého platu.

Dnes už bych si mohl v pohodě nějaký ten kousek dovolit, ale za prvé už mám plnou zahradu, za druhé se bojím, že o nemalou investici přijdu - nevěřím, že stromy z asijských školek se u nás všechny adaptují a spíš (podle mně ) jen dlouho umírají.
Ale i tak když procházím občas nějakým tím bonsai centrem dívám se, co bych třeba, kdyby na to přišlo koupil a bohužel zjišťuju, že ve velikostech, které bych si mohl dovolit vůbec nic - asi jsem už moc zmlsaný tisíci shlédnutých opravdu dobrých bonsají. Takové slušné kousky jako má Zuzka jsem u nás ještě nepotkal.
Ale i kdybych našel, určitě bych hned začal počítat, kolik by za to bylo misek, hnojiva, pytlů substrátu, nebo jestli místo toho radší nepořídím nějaké lepší nářadí......
Nejsem prostě "Easy buyer" a rozhodnu li se utratit za svého koníčka nějakou tu korunu, třikrát si rozmyslím za co.
Takže můj hlavní důvod , proč "importy" nemám a nepěstuju je ryze finanční - bonsaje, které bych si z bonsai centra odnesl začínají někde na 20 000 a u kterých je navíc nutná ještě nemalá investice do nové misky a na to opravdu nemám.

Taky by se hodilo definovat pojem "Import" - nemám tím na mysli rozhodně "supermarketovou" nabídku a bohužel ani spoustu rostlin, které nabízejí bonsai centra. Ale opravdové bonsaje, jen dovezené z východu.

Jinak proti nim ale vůbec nic nemám - spousta známých pěstitelů je má ve své sbírce, už jen třeba proto, že ty druhy prostě u nás jinak neseženete, anebo proto,aby se mohli těšit nějakou tou "hotovou" bonsají, než jim dorostou jejich vlastní.
Jediné proti čemu mám výhrady, je jejich vystavování, ale hlavně oceňování na výstavách - je to tak trochu nefér vůči těm, co si svoji bonsaj vypiplali sami.

Ajak to máte vy?
Luděk Urbanič

Re: Importy

Příspěvekod Josef Soukal v 17 led 2012 10:38

Vidím to úplně stejně jako Luděk.
Taky bych za strom neutratil 20 000,- ba ani 10 000 - to už by musela být extra výhodná koupě.
A to se netýká jen importů z asie - stejná situace je pro mně třeba u jamadori z Alp - i když to yamadori bych si koupil spíš, než import, protože a) je to defakto místní druh, takže nižší riziko úhynu a za b) můžu víc uplatnit vlastní kreativitu. Obchod s yamadori je ale na samostatnou diskusi, kde krom peněz hraje roli i svědomí - podpora masového plundrování přírody - což by bonsajistika být neměla. :x
Takže z importů doma nemám nic (vyjma stromků, které jsem kdysi koupil u p. Franty - tam asi něco z Isabelie bylo, ale jen na úrovni materiálu...).

Co se týká oceňovaní na výstavách - tak je určitě pravda, že je to nefér a pro mně osobně má vždy mnohem větší hodnotu a respekt strom, který tvůrce "vytvořil" od A do Z.
Josef Soukal

Příspěvekod Aleš HAMPL v 18 led 2012 23:01

Ani já nemám žádný import, dokonce ani ten "baumaxový" :D
Přesto si myslím, že na importech není nic špatného a kdo jim je schopný vytvořit dobré podmínky pro život, může s s nimi udělat "díru do světa". Takže nic proti nim.
A co se týče toho vystavování, myslím si, že úplně stejná situace je i s místními stromy v případě, kdy někdo od zkušeného pěstitele koupí pěkný kousek a za půl roku ho vystavuje pod svým jménem. Myslím si, že v takovém případě by bylo solidní uvést jako majitele sebe, ale jako autora předchozího majitele. Je pak ale otázka, kolik let by se to mělo uvádět. Ale to je už trochu jiné téma, než zní původní téma.
Aleš HAMPL

Příspěvekod Josef Soukal v 19 led 2012 00:31

Aleš HAMPL píše:A co se týče toho vystavování, myslím si, že úplně stejná situace je i s místními stromy v případě, kdy někdo od zkušeného pěstitele koupí pěkný kousek a za půl roku ho vystavuje pod svým jménem. ....

Jo Aleši, to je pravda. I když v mnoha případech bude dost těžké určit hranici (a obzvlášť po pár letech pěstování), který z majitelů se na podobě stromu víc podepsal. A u importů je to podobné.
Josef Soukal

Příspěvekod Lukáš Sirotný v 19 led 2012 23:29

Proti importům mám asi tolik, co už tu bylo zmíněno - jejich oceňování na výstavách: nyslím si, že pro rozvoj bonsajistiky ve smyslu přílivu nových bonsajistů, kteří to myslí vážně (a mají zároveň i jisté výstavní ambice), není tohle oceňování importů na výstavách příliš motivující záležitostí. Respektive, motivující v tom smyslu, aby kvůli svému případnému znechucení neztratili motivaci vystavovat, tím se případně i bonsajově družit a v důsledku se i dál bonsajově rozvíjet :) . Proto si myslím, že by bylo férové, kdyby byly importované rostliny hodnoceny ve vlastní kategorii (klidně rovnocenné ostatním s právem na udělení cen za nejlepší strom celkem apod.) jako je např. dobrým zvykem hodnotit odděleně kategorii shohinů.
Proti importům tedy nemám celkem nic, ani (zatím?) žádný vztah k nějakému konkrétnímu stromu, jelikož se 1.) jednak holt nejedná o stromy, které by člověk mohl odpozorovat a na vlastní kůži zažít z místní/evropské přírody (což je pro mě osobně důležité), 2.) jednak si stále myslím, že v podstatě všechny importované druhy jsou rovnocenné (ne-li lépe) nahraditelné místnimi/evropskými druhy, u kterých odpadají i případné problémy s pěstováním/zimováním apod.
Jedinou výjimku pro mě osobně tvoří jalovce shimpaku, které nemají svým obrostem konkurenci ani v porovnání se sabinami (o zahradních jalovcích nemluvě) - proto bych se jim rád v budoucnu věnoval i víc než dosud (to znamená aspoň nějak :) ) , ale opět pěstebními postupy, přikájením jejich obrostu na místní jalovce atd., jelikož 3.) faktor vlastní práce, kopací dřiny, "vypiplání" stromu, je pro mě asi ten zásadní důvod, proč mě nějak nákup importů neláká (aspoň určitě ne ve větším množství, nevylučuju, že pár importovaných stromů se někdy v budoucnu taky objeví, kdoví...).
Lukáš Sirotný

Příspěvekod Ondřej Němec v 20 led 2012 10:32

Já proti importům nic nemám, byť s nimi nemám příliš dobré zkušenosti-všechny , které jsem koupil, mi odešly zčásti kvůli vlastním chybám, zčásti kvůli kvalitě samotných rostlin resp. substrátu , ve kterém byly zasazeny - přesazovat ze substrátu "betondama", který je tvořen nepropustnou tvrdou koulí mnoho let rozpadlé akadamy, je vskutku pro zkušené a já to ani jednou správně nezvládl.
Další výhrada spočívá v tom, že přece jen "cesta je cíl" a bonsajím se nevěnuji proto, abych je vlastnil, ale proto ,abych s nimi byl, žil, pozoroval je a dokonce je (byť mi to v mém případě zní až neuvěřitelně) i tvořil.
Ale chápu mnohé, kteří si pěkný import pořídí, je mnoho situací, kdy to ani jinak nejde, třeba kvůli praktické nedostupnosti kýženého druhu v domácích podmínkách.
Ohledně vystavování mám úplně jasno, když pominu fakt, že bonsaje nechápu jako soutěžní disciplínu a tudíž jakákoliv hodnocení, vyjma čestných, považuji mírně řečeno za zvrácená, pak vystavování cizí práce a její vydávání za vlastní je trapné a směšné.
Pokud je ovšem výstava pouze za účelem sdílení krásy bonsají a potěšení z nich, pak je jedno, zda jde o import či vlastní výtvor, byť vlastní výtvory považuji ze zjevných důvodů za hodnotnější. Vše by ale mělo být u exponátu jasně uvedeno.
Koneckonců "legenda" bonsaje, její životní příběh apod.. pro mne tvoří zásadní součást z požitku, který z bonsaje na výstavě mám.
Naposledy upravil Ondřej Němec dne 30 led 2012 13:05, celkově upraveno 1
Ondřej Němec

Příspěvekod Hugo Studeník v 28 led 2012 17:35

Celkem zajímavá diskuze !
Já tedy pár importů mám , tedy pokud chápu import jako dovezený cizí druh stromu , nikoliv jako hotovou importovanou bonsai . Mám je proto , že se mi ty druhy líbí ( třeba japonské javory nebo azalky ) a nebaví mě mít celou sbírku jen ze stromů rostoucích v mém okolí . Souhlasím s tím , že hotovou importovanou bonsai bych si asi nekoupil , protože taktéž zjišťuji že co se mi líbí začíná na těch 15 až 20 tisících jak píše Luděk . Navíc člověk koupí něco , co je již z velké části hotovo a příchází o to nejhezčí - o cestu ke tvorbě vlastního stromu . Nemluvě o riziku úhynu takového stromu . Takže moje importy jsou spíše mladý rostlinný materiál u kterého jsem rád že roste . Beru je spíše jako polotovar s kterým začínám od od znova , protože to co se dá koupit za rozumnou cenu většinou trpí řadou chyb ( špatná konicita , zařezané dráty , uniformní tvar atd. ). Na druhou stranu je mi jasné , že pokud by bonsai centra navštěvovali jen lidé kteří tam kupují substráty , hnojivo , knihy atd. , tak by musely brzy zkrachovat a my bychom se neměli na co podívat . Takže někdo ty bonsaje očividně kupuje , zrovna tak jako vzrostlé stromy do zahrad v podobných cenových relacích .
Já tedy osobně proti importům nic nemám a chápu , že pokud někdo neřeší finance a chce mít brzy vyspělé stromy , je to jedna z cest . Navíc mám pocit , že hodně stromů z východu má menší listy a jemnější habitus než naše běžné stromy ( např čínský jilm ) .
Jinak mám importy rád i z toho důvodů , že v bonsai centrech či na výstavách lze vidět stromy , které pokud jde o stáří či pěstitelský um u nás zatím těžko hledají konkurenci ( i když je mi jasné že se sem vozí "druhá" liga ) . Takže pokud jde o motivaci mladých začínajících pěstitelů , tak bych spíše než z jejich "diskriminace" na výstavách měl obavy že po spatření opravdu vyspělých stromů ( jak importů tak třeba yamadori ) budou mít pocit že by vše nejraději "zabalili" tak jak jsem to kdysi cítil já .
Toš tak !
Hugo Studeník

Příspěvekod Luděk Urbanič v 29 led 2012 22:26

chápu , že pokud někdo neřeší finance a chce mít brzy vyspělé stromy , je to jedna z cest

No a já se právě obávám, že většina těch drahých a vypilaných stromů končí u lidí, kteří sice neřeší peníze, ale nemají s bonsajemi žádné zkušenosti a pro vydělávání těch peněz ani čas. Ale co- za dva, tři roky, co strom vydrží žít z podstaty se stejně okouká, tak se pořídí nový. Pro obchodníky dobře, ale na toto bych já neměl žaludek. Není mi ani tak líto těch všelijak divně a nesmyslně pokroucených Serris a Sagerecií a dalších "supermarketových" v té "betondamně" (jak to trefně určil Ondra)- nad nimiž byl vyřčen ortel smrti už jejich nacpáním do kontejneru a naloděním někde v Honkongu, jako těch opravdu kvalitních, které se dají tu a tam vidět. Ty bych prodával jen těm, co by prošli zkouškou, jestli jsou schopni se o takovou věc vůbec postarat. Ale to bych asi brzo zkrachoval :D a proto ze mně nikdy obchodník s bonsajemi nebude.

A co setýká toho, jestli bonsaje uživí bonsai centra - myslím, že asi ne. Třeba TONJA je spíš normální zahradnictví s doplňkovým sortimentem bonsají, které ho rozhodně neživí.
Luděk Urbanič

Příspěvekod Jiří Svačina v 30 led 2012 12:58

Zajímavé čtení. Ceny jsou věc smluvní, nabídku můžete ale nemusíte akceptovat, jejich výši a vztah k cizině případně našim příjmům bych tu snad ani neřešil. Ale s cenami čehokoli úzce souvisí i kvalita nabízeného zboží. U rostlin je to zejména správné označování nejen cenou ale i názvem druhu - srozumitelných, správných popiskách, s třeba jen šifrou původu, rozměru a i stáří . O tom jak a včem je rostlina zasázena se snad každý může při nákupu snadno přesvědči sám a nějaké ztvrdlé hroudy jílu nejsou známkou kvality, prostě je nekupovat .
Na výstavách by u exponátů mělo být tak jak je zvykem v zahraničí nejen uvedení druhu a majitele, ale i autora díla - rostliny, případně i misky .... Jsou to údaje - data která již mají ,nebo by měla - mohla mít svá pravidla, měla by být v odbornějších materiálech vždy uváděna . Další oblast informací která by dění kolem bonsají mohla posouvat kupředu, jsou nejen hodnocení "hotových" rostlin, ale i občas předvedeného tvarování, ošetřování - práce s rostlinami, a to nejen na výstavách, diskuse k tomu, možné alternativy, rizika - kritika těchto postupů, - třeba podmínky růstu /skleníky - zahraničmní lokality atd... Zprostřekovaně se pravidla - nějaké hodnocení tedy týká také toho, kdo by měl tyto záležitosti diskutovat - případně navrhovat nějaká doporučení, snad i možné regulace, /třeba ty výstavní kategorie ,, import a domácích rostlin,, vzorové hodnocení atd. To je ale léta jen kdesi daleko v mlze. Působí tu stále stejné osobní, cestovatelské a obchodní zájmy . A tak smutně, ale stále stejně jako jinde a již dříve, - " kapři sami sobě rybník nevypustí, ani k tomu nebudou nikomu pomáhat "
Hezký den
Jiří Svačina - http://www.bonsai.cz
Jiří Svačina

Příspěvekod Tom Benda v 05 úno 2012 14:55

Import je svým způsobem i strom vyměněný za jiný s kamarádem, svým způsobem to je i bonsai vytvořená z domácího druhu, ale někým jiným. Dále mě napadá, že u bonsajistů se najde spousta neimportovaných kusů, které mohou silně připomínat a kvalitativně odpovídat hobbymarketovým bonsajím. Včetně té trefné betondamy. Další podobnost je i v tom úhynu, jak u klacíků kopaných za humny, nebo u kvalitních yamadori. Ale když zcela pominu výčet podobností či významných rozdílů, co potom zbývá? Bonsajistika samotná a to, s jakou láskou, péčí a oddaností, umem a otevřeností k ní kdo přistupuje.
Tom
Tom Benda

Další

Zpět na Ostatní