Tvarování v Lubné

Výstavy, semináře, společná tvarování

Moderátoři: Lukáš Sirotný, Jiří Svačina

Tvarování v Lubné

Příspěvekod Dan Pánek v 19 lis 2009 11:40

Vkládám fotky tvarovaných stromů - na začátku všichni představili svůj strom ostatním.

Další foto na
http://www.bonsairoznov.cz/fotoalbum/vy ... ch-cechach
Přílohy
lub_jal_jirh.jpg
lub_jal_jirh.jpg - Jalovec Jirky Haupta po natvarování
lub_mod_pepa_koment.jpg
lub_mod_pepa_koment.jpg - Modřín Pepy Soukala
lub_mod_pepa1.jpg
lub_mod_pepa1.jpg - Konický kmen, rovnoměrné nebari a nasazení větví nabízelo několik pohledů.
lub_mod_pepa2.jpg
lub_mod_pepa2.jpg - Druhá větev (skrytá hadrem), bude odstraněna až se strom rozjede, poté bude dopracováno shari
lub_jal_jirh_komment1.jpg
lub_jal_jirh_komment1.jpg - J.Haupt představuje svůj jalovec
Dan Pánek
Administrátor

Re: Tvarování v Lubné

Příspěvekod Dan Pánek v 19 lis 2009 11:55

Nějak jsem otočil pořadí fotek, ale snad to zas tak nevadí :-)
Přílohy
lub_mod_tomz_koment.jpg
lub_mod_tomz_koment.jpg - Tom Zeman si přivezl na popovídání několik stromů. Na tvarování tento složitý modřín
lub_mod_tomz2.jpg
lub_mod_tomz2.jpg - Nakonec zvítězila verze s jedinou větví. Ta druhá větev nahoru nebyla dobře nasazena. Až se strom vyrovná se současným zásahem, bede řešeno zesílení kmene v horní části
lub_mod_mil_koment.jpg
lub_mod_mil_koment.jpg - Další z modřínů, tentokrát Milanův
lub_mod_mil1.jpg
lub_mod_mil1.jpg - A výsledek
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 19 lis 2009 12:03

Pokračujeme..
Přílohy
lub_mod_bur_koment.jpg
lub_mod_bur_koment.jpg - Pan Burkoň si přivezl na konzultaci silvestrisku z okolních lesů
lub_mod_petr_koment.jpg
lub_mod_petr_koment.jpg - Petr Hron s sebou přivezl kus lesa, do kterého jsme za popíjení kávy a piva chodili na procházky... Prodiskutovali jsme některé možnosti, při tvarování se však Petr věnoval tisu Karla Haupta.
lub_mod_tomb_koment.jpg
lub_mod_tomb_koment.jpg - Několik let zapěstovávaný materiál Toma Bendy
lub_jal_tomb.jpg
lub_jal_tomb.jpg - Fotka z průběhu tvarování, finální foto nemám.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Josef Soukal v 19 lis 2009 13:04

Přidávám ještě nějaké pohledy z akce a myslím, že by nebylo špatné, kdyby každý ke svému stromu doplnil nějaké informace, vysvětlil záměr, další postup atd.
aleš.JPG
aleš.JPG -

celkový.JPG
celkový.JPG -

diskuse.JPG
diskuse.JPG -

K mému modřínu: Nejen, že nebyl dostatek času, ale ani nebylo nutno drátovat jemné větvičky a ladit strom do detailů. Vrcholová část musí nejprve dorůst. Spodní větve postahované dolů budou naopak v průběhu příští sezóny zakráceny a probrány. Příští podzim tak bude strom připraven pro další práci. O prodložení shari na pravé straně kmene už mluvil Dan. Tady nabízím dvě varianty, jak by mohl strom za pár let přibližně vypadat.
virt 1.jpg
virt 1.jpg -
virt 2.jpg
virt 2.jpg - tady mi trochu ujíždí koruna doleva, tak si představte vrchol víc vpravo...
Josef Soukal

Příspěvekod Dan Pánek v 19 lis 2009 14:00

Další fotky..
Přílohy
lub_kokonoe.jpg
lub_kokonoe.jpg - Milan má na práci lidi. Parvifloru Kokonoe mu podrátoval Lukáš.
lub_mod_ales_koment.jpg
lub_mod_ales_koment.jpg - Z Alešova modřínu bude velmi pěkná kaskáda, finální foto doufám doplní sám
lub_mod_jir_koment.jpg
lub_mod_jir_koment.jpg - Jirka představuje dvoják borovice, kmeny budou muset trochu od sebe a ten nižší má bohatší obrost.
lub_mod_dan.jpg
lub_mod_dan.jpg - Modřín od Vládi Krýla. Původně tvarován s jednou větví do polokaskády, ta však odešla. Zbylá větev nasazena přímo dozadu, navíc pod pravým úhlem, to bylo třeba změnit. Obrost vrcholu teprve poladím podle návrhu, zadní větve zřejmě budou na jaře odstraněny.
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Milan Kulhavý v 19 lis 2009 14:21

Dík za pěknou reportáž,nejvíc mě oslovil Pepův modřín a Milanova parviflora.Určitě bych býval přijel a přivezl taky něco na tvarování,ale vůbec nevím,že se nějaká akce v Lubné chystala.Ale na fóru jsem nic nenašel,nebo jsem to přehlídnul...
Zdraví Milan,Pardubice.
Milan Kulhavý

Příspěvekod Dan Pánek v 19 lis 2009 15:34

Další fotky z akce na ČBA

http://www.cba-bonsai.cz/clanky/clanek.php?id=24

Akci jsem nepořádal, ale zřejmě byl naplněn stav, Milane, proto se asi nezveřejňovala pozvánka. Škoda, ale plánujeme další akce na příští rok, tak snad něco vyjde :-)
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Dan Pánek v 20 lis 2009 09:58

Návrh mého modřínu - vznikl až po vytvoření ohybu. V Lubné bylo jen potřeba rozhodnout, jestli nasazení hlavní větve, přebírající funkci kmene, bude v první části směrovat dolů či vzhůru. Zvítezila nižší varianta - vynikne tak lépe síla a konicita kmene i dramatická dutina. Lukáš navrhoval jít s korunou ještě níž, pod úroveň dutiny.
Přílohy
nakres1.jpg
nakres1.jpg -
Dan Pánek
Administrátor

Příspěvekod Milan Karpíšek v 09 pro 2009 10:59

K modřínu, je to yamadori z okolí Proseče (takže Pepíkuv revír), první tvarování podzim 2008, letos v Lubné jsem vše nechal na Vaškovi akorát jsem si ho nadrátoval. Osobně bych ho prostříhnul o něco méně ale určitě ten výraznější střih k něčemu bude :lol: . Včera jsem dodrátoval jemný obrost a trochu poladil k obrazu svému.
Přílohy
P1010320_resize.JPG
P1010320_resize.JPG - pohledová
P1010321_resize.JPG
P1010321_resize.JPG - pohledová
P1010324_resize.JPG
P1010324_resize.JPG - boční
Milan Karpíšek

Příspěvekod Josef Soukal v 09 pro 2009 14:57

Když vidím v sousedních tématech, jak na fotkách vypadají moje modříny, netroufám si téměř nic komentovat. :D
Tak jen opatrně - ve vrcholu se z pohledové strany buď ztrácejí drobné větve, nebo je tam necháš teprve dorůst? Je to tam nějak holé a nevypadá to moc dobře, hlavně ta číslice 3 v linii horní části kmene.
Rozpatrování spodní větve je pro mně příliš geometrické - konce větví v jedné přímce, stejně velké negativní prostory - takové schody do nebe.
Teprve v bočním pohledu vyniká prostorovost a stavba koruny, takže věřím, že naživo to bude pěkné. Ale pohledovka je prostě pohledovka - tam by to mělo být na 100%, jak v tvarování, tak při focení.
Josef Soukal

Další

Zpět na Bonsai akce